درحال بارگذاری...

فناوري نوین گیاه پالایی

دسته بندی: بلاگ پروازیاران سیرنگ

فناوري نوین گیاه پالایی


فناوري نوین گیاه پالایی

این مطلب توسط پروازیاران سیرنگ منتشر شده است


دسترسی به غذاي سالم و کافی، آب آشامیدنی و هواي پاك از بدیهی ترین حقوق همه انسانها و تولید و تأمین این نیازها براي شهروندان، وظیفه ذاتی همه دولتها است. از طرفی حفظ محیط زیست در کنار فعالیت هاي تولیدي کشاورزي و صنعتی از اهمیت فراوانی برخوردار است. رفع آلودگی محیط زیست و ایجاد محیط زیست پایدار دغدغه اصلی کلیه انسانهاي روي زمین است. همچنین فلزات سنگین مثل سرب، کادمیم و جیوه از طریق پسماندها و فاضلابهاي حاوي آنها در صنایع، مراکز خدماتی بهداشتی و درمانی، نساجیها، کارخانههاي رنگسازي، صنایع فلزي آهن، فولاد، صنایع غیر آهنی، زبالهها، پسماندهاي حاوي لامپهاي سوخته و باطريهاي مستعمل و ... به محیط زیست راه پیدا میکنند. جیوه، سرب و کادمیم از طریق مصرف سوختهاي فسیلی و یا استفاده از زباله سوزيهاي شهري براي دفع زبالهها نیز آلودگی ایجاد میکنند. آلودگی فلزات سنگین یکی از اساسیترین مشکلات زیستمحیطی است که جهان مدرن با آن روبرو است

در سال های اخیر ، استفاده از گیاهان برای پاکسازی خاک از انواع آلاینده ها مانند انواع علف کش ها ، حشره کش ها و هیدروکربن ها ی آروماتیک امکان جدیدی به منظور مدیریت پساب ها و فاضلاب ها در اختیار محققان این رشته قرار داده است . این روش راه حلی عملی برای پالایش و تصفیه مقادیر زیاد خاک هایی است که الودگی کمی دارند

با اینکه تکنولوژیهایی مانند هوادهی و پالایش از طریق میکروارگانیسم ها و جامد سازی بدین منظور بکار میروند ، این کار از لحاظ اقتصادی برای حجم های زیاد خاک مقرون به صرفه نیست.
از طرفی تکنولوژی های خارج از محل ، عملا برای حجم های بالای خاک ناکارامد و گران قیمت به شمار میروند . در این زمینه به نظر میرسد تنها راه عملی ، استفاده از گیاهان به منظور پالایش خاک باشد.
گیاه پالایی عبارتست از استفاده از گیاهان سبز و سایر ارگانیسم های اوتوتروف ( گیاهانی برای تامین نیاز خود به گیاه دیگری وابستگی ندارند) به منظور پاک سازی آلاینده ها در خاک . نکته مهم آنست که وجود گیاهان می تواند باعث تامین کربن ، مواد مغذی و … در خاک شود و در نتیجه باکتری های هتروتروف ( گیاهانی برای تامین نیاز خود به گیاه دیگری وابستگی دارند ) امکان رشد و تجزیه آلاینده ها را پیدا کنند .
مطابق آزمایش ها ، هیدروکربن ها می توانند برای برخی از گیاهان مانند هورمون ها عمل کنند . کاشت درختانی مانند صنوبر که ریشه عمیقی در خاک ایجاد می کند ، می تواند تا ۱۱ درصد آترازین را از خاک رس و شن و تا ۹۱ درصد از خاک شن و سیلیس پاکسازی کند .
به طور کلی هدف از این تکنیک ، افزایش انتقال آلاینده ها از خاک به بخش های هوایی گیاه است ، به گونه ای که با هر بار محصول دهی ، بیشترین میزان آلاینده ها از محیط خاک خارج شود . این روش ارزان قیمت است و منافع مستقیم و غیر مستقیم فراوانی دارد . به عنوان مثال ، منطقه آلوده به آلاینده ها توسط گیاه پوشش داده می شود و مانع انتقال و جابجایی خاک آلوده توسط باد و باران می شود . کاشت ، داشت و برداشت گیاهان فرایندی اشتغال زا و پیوسته است که هزینه زیادی ندارد . علاوه بر این ، میزان تولید مواد زاید در آن بسیار کم است . زیرا در روش شستشوی خاک ، مقدار زیادی مایعات حاوی فلزات سنگین به ویژه منیزیم ، آهن و آلومینیوم تولید می شود.

 


کاربر سیرنگ، تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۲/۱۸


گیاه پالایی کشاورزی مدرن پهپاد محیطزیست پایدار آلودگی فلزات سنگین

این مطالب را هم بخوانید!

آفت شته

این مطلب توسط پروازیاران سیرنگ منتشر شده است

ادامه مطلب »

افات مهم درختان پسته

این مطلب توسط پروازیاران سیرنگ منتشر شده است

ادامه مطلب »

بررسی اثرات پهپادها بر کنترل آ...

کشاورزی یکی از عوامل اساسی رشد و توسعه اقتصادی و اجتماعی در بسیاری از کشورها است. آبیاری به عنوان عامل اصلی در کشاورزی دارای اهمیت بالایی است، زیرا گیاهان برای رشد و تکامل صحیح خود به مقدار مناسبی از آب نیاز دارند. با وجود اینکه آبیاری می‌تواند تأثیرات مثبتی بر رشد گیاهان داشته باشد، اما ضرورت مدیری...

ادامه مطلب »

در سراسر ایران با کاربران حرفه‌ای

عملیات کارشناسان سیرنگ

استان مازندران
استان گلستان
استان آذربایجان

+98 21 4417 9162

مدیر فروش داخلی 107

+98 21 4417 9168

کارشناس فروش 1 - داخلی 101

+98 21 4417 9112

کارشناس فروش 2 - داخلی 102

+98 21 4417 9218

کارشناس فروش 3 - داخلی 103

+98 21 4417 9234

مدیر ترویج - داخلی 108

+98 21 4417 9228

خدمات پس از فروش - داخلی 116